זכרון יעקב – פנינה ירוקה על ההר

זכרון יעקב היא מועצה מקומית במחוז חיפה. המושבה נוסדה ב-6 לדצמבר שנת 1882 על ידי עולי העלייה הראשונה, חובבי ציון, שהגיעו להקים ישוב עברי-דתי-ציוני בעל חזון חקלאי. העיר נודעה בשמה העתיק "זמרין", שם יהודי-שומרוני מתקופת בית שני או תקופת המשנה שמשמעותו בשפה הארמית–שומרונית היא ככל הנראה "כורמים". שם זה נשמר על ידי המתיישבים האריסים ששכנו במקום עד לרכישת הקרקעות לטובת הקמת ישוב עברי במקום.

לחובבי ההיסטוריה, זכרון יעקב היא נקודת ציון בהתיישבות היהודית הציונית והיתה אחות לשתי מושבות נוספות – ראשון לציון וראש פינה. המקום רווי בניחוחות עבר עם מבנים מתקופה זו, שאת חלקם השכילו לשמר והם ניצבים ברחבי המושבה העתיקה כסמל לעברה המפואר.

דפי ההיסטוריה מלמדים כי הישוב ידע ימים קשים מאוד ולמרות רצונם העז וחזונם, לא עלה בידם של העולים להשלים את המשימה. לא היו ברשותם הידע והמשאבים כדי לקדם את חזונם ולכן הקבוצה נקלעה לקשיים רבים. מי שנחלץ לעזרת המושבה ותמך בה בשנות עיצובה הראשונות היה הברון רוטשילד, שלימים נתן למושבה את שמה הנוכחי "זכרון יעקב", על שמו של אביו ג'יימס (יעקב) מאיר רוטשילד.

בפאתי הישוב ניתן לבקר באחוזת הקבר של משפחת רוטשילד, ב"פארק הנדיב", שמורת טבע יפיפה הממוקמת על כתף הכרמל ובה ניתן לטייל במסלולי הליכה ולהנות מנוף עוצר נשימה. הברון ידע לזהות מניסיונו העשיר את התנאים המתאימים להקמת תעשיית היין, ופעל להכשיר ולבנות בישוב את היקב המפורסם שלה "כרמל מזרחי".

במהלך השנים הישוב התפתח וגדל בעצלתיים כאשר מרבית המשפחות כאן עסקו למחייתן בחקלאות שרובה היתה קשורה לתעשיית היין. בשנות השמונים הבינו כמה מבני המקום כי בזכרון יעקב ישנו פוטנציאל נדל"ני וזאת בעיקר לאור העובדה כי היא שוכנת במיקום אסטרטגי מצוין בין תל אביב לחיפה, המקום יפיפה, והתנאים בזמנו היו מתאימים להרחבת הישוב. בזמן זה, היו בזכרון יעקב קרקעות בשפע. באותן שנים החלה הגירה חיובית לישוב על ידי משפחות צעירות מהערים בארץ, משפחות שחיפשו לעצמן איכות חיים ונגישות גבוהה לעורקיי תנועה חשובים – במחיר הוגן. מגמה זו המשיכה גם לשנות התשעים בהן צמח הישוב לכ–6,000 תושבים.

הישוב צמח בקצב מהיר וזרם המתיישבים לא חדל לזרום למעשה עד היום הזה. מדי שנה מגיעות לישוב משפחות חדשות ומעט מאוד תושבים עוזבים אותו. לצד הפיתוח המואץ נעשו מאמצים רבים לשמר את אופייה הייחודי של המושבה ואת המבנים המיוחדים שלה.

כיום זכרון יעקב מונה מעל 23,000 תושבים. ניתן לומר כי רבים מהם בחרו לגור בה מהסיבות הבאות:

  • מיקום – נגישות גבוהה לכבישים 2/4/6, תשתית של כבישים מהירים ותחנת רכבת סמוכה.
  • חינוך – מערכת חינוך עשירה ומגוונת, גני ילדים, מעונות יום, שלושה בתי ספר יסודיים, תיכון "המושבה", תנועות נוער ומתנ"סים. ילדי המקום זוכים לאחוזי הצלחה גבוהים בזכאות לתעודת הבגרות וכן לאחוז אקדמאים גבוה ביחס לשאר הישובים במדינה.
  • תרבות – אמנם מדובר בישוב קטן, אך ניתן למצא כאן שפע של מקומות בילוי כגון תיאטרון והצגות, בתי קולנוע, מסעדות מגוונות, מופעים ותרבות פנאי ענפה מאוד.
  • הישוב מציע את כל שרותי הקהילה התומכת, כולל מערכת בריאות מגוונת.
  • דתיים וחילונים – זכרון יעקב היא ישוב בעל ציוון חילוני שבו מתגוררים גם אנשים דתיים מזרמים שונים. מה שמאפיין את החיים המשותפים כאן זו מערכת של כבוד הדדי שמכבדת את האמונה והמסורת, ללא כפיה.
  • האויר הטוב שמגיע מהים הישר להר מזרים חיים באפם של התושבים אשר מורגלים לחום הקיצי. זכרון יעקב ידועה כישוב שנהנה מארבע עונות בשנה – בקיץ מזג האוויר נוח יחסית, בסתיו הנופים מיוחדים, החורף בזכרון יעקב הוא חורף אמיתי עם ממטרים רבים, והאביב עם ניחוחות של פריחה מסביב.
  • זכרון יעקב היא אכן פנינה ירוקה על ההר – יפה להפליא עם משפחות בעלות ערכים טובים המחפשות איכות חיים.

זכרון יעקב מבחינה נדל"נית

במשך שלשה עשורים זכרון יעקב התפתחה בקצב מואץ. מחירי הנדל"ן עלו עם השנים ובאופן די קבוע. בשנים הראשונות ניתן היה לרכוש נכס דו משפחתי במחיר של דירה צנועה, אך מצב זה השתנה. מאז 2005 נצפתה כאן עלייה במחירי הנדל"ן וכעת מחירו של בית דו משפחתי צנוע יכול לנוע בין 2,300,000 ₪ ל–3,000,000 ₪ בממוצע.

מחירי הנדל"ן בישוב שומרים על יציבות איתנה וזאת לאורך כל שנות התפתחותה, בעיקר לאור העובדה כי ההיצע תמיד קטן יותר מהביקוש.

תפריט